Interi ka përparuar në përpjekjet e tyre për të nënshkruar me portierin kamerunian Andre Onana (1996) kur kontrata e tij me Ajaxin të përfundojë verën e vitit të ardhshëm, sipas një raportimi në mediat e shkruara italiane sot.

Siç është raportuar nga Corriere dello Sport, portieri kamerunas nuk ka interes të zgjasë qëndrimin e tij me kampionët holandezë dhe po kërkon në mënyrë aktive një sfidë të re.

Andre Onana për pak sa nuk u transferua në Olympique Lyonnais në verë me një marrëveshje të përhershme, por transferimi nuk arriti vonë në dritare.

Interesimi i Interit ishte i njohur tashmë qëatëherë, por ekipo zikaltër do të preferonte të priste dhe ta nënshkruante atë me një transferim falas verën e ardhshme.

Samir Handanovic pothuajse me siguri po hyn në vitin e tij të fundit si portieri i parë i Interit, pasi ai është i datëlindjes 1984 dhe aftësitë e tij duket se janë në rënie.

Ka një shans që Interi të përshpejtojë marrëveshjen dhe të nënshkruajë me Andre Onana për një tarifë të vogël që në janar.

Gjatë dritares së transferimit të verës që sapo përfundoi, portieri kamerunas ishte subjekt i interesit nga Arsenali dhe Interi, por të dy klubet nuk mundën të gjenin një marrëveshje me Ajaxin për një marrëveshje.

Ne kemi qenë shumë të qartë.  Ne jemi përpjekur të zgjasim kontratën e portierit Onana për një kohë të gjatë.  Kjo nuk ka funksionuar atëherë ne lejuam që ai të bëjë një transferim në këtë dritare që sapo u mbyll, që gjithashtu nuk funksionoi. Ne nuk e dimë nëse Andre do të ndryshojë mendje, por më duhet të them se, për momentin, nuk e shoh atë gjë të ndodhi.

Është akoma e mundur, përndryshe siç thashë, ne duhet të shkojmë në rrugët tona të ndara.  Nëse oferta nuk është e mjaftueshme, atëherë ai do të largohet falas në korrikun që vjen“, deklaroi në një intervistë drejtori sportiv Marc Overmars.

Onana i cili aktualisht është duke vuajtur një dënim 9 mujor të dopingut, është lejuar të kthehet në stërvitjen e ekipit përpara përfundimit të dënimit të tij në nëntor.

Portieri i Kamerunit është duke u stërvitur me një trajner personal që nga shkurti për të ruajtur nivelin e tij të fitnesit.

“Ne kemi vendosur që Andre do të fillojë stërvitjen e portierëve dhe stërvitjet e ekipit me Jong Ajax në datën 4 shtator, pasi pezullimi i përfundon në datën 4 nëntor.

Pyetja, tani për tani, është nëse ai do të fitojë një vend me ekipin e parë në planin afatgjatë.

Ne tani kemi vazhduar pa të dhe kemi marrë dy portierë gjatë pezullimit të tij. Si një me përvojë ashtu edhe një i talentuar, ky i fundit është një me një sy në të ardhmen.

Ekipi tashmë ka filluar sezonin dhe është në procesin e ndërtimit.”, – përfundoi Overmars.