Siç është parashikuar nga kolegët e Sportitalia dhe konfirmuar nga Calciomercato, Interi ka vendosur të tërhiqet nga gara për Folarin Balogun (2001). Një vendim që tashmë i është komunikuar si drejtuesve të Arsenalit, ashtu edhe rrethit të lojtarit. Shumë dyshime të ngritura nga Marotta dhe Ausilio ishin kostot, të konsideruara shumë të tepërta për të përfunduar operacionin. Kërkesa e Topçinjve (të paktën 40 milionë euro fikse) u konsiderua e lartë në Viale della Liberazione. Nerazzurrët punuan për të ulur kërkesat e skuadrës londineze, me një ofertë të gatshme prej 30 milionë euro (me një rritje të mundshme me bonuse në 35), por tentativa për dialog nuk solli efektet e dëshiruara. Tani për qendërsulmuesin pritet një duel i ngushtë mes Monakos, Lensit dhe West Hamit.

Ndërkohë Interi do t’i drejtohet profileve të tjera, me dy emra në fletoren e Marotta-s.

Megjithatë gjurmët që të çojnë te Taremi dhe Arnautovic mbeten të gjalla. Veçanërisht për sulmuesin austriak Marko Arnautovic (1989), fjalët e Thiago Motta-s “Në moshën e tij është e drejtë të merren parasysh disa oferta”, hapën rrugën për një shitje të mundshme nga Bolonja. Një lloj pakti i pashkruar mes palëve në rast të ardhjes konkrete të një interesi. e një klubi të lartë. Dhe Interi po përgatit hapin për të rikthyer qendërsulmuesin austriak të sprovuar në veshjen e fanellës së Nerazzurrëve. Një shpenzim minimal financiar, (Interi ka ofruar 4 milionë euro 2 milionë euro në bonuse) do t’i lejonte, ndër të tjera, milanezët të derdhnin pjesa e mbetur e buxhetit (rreth 20-25 milionë euro) për një përforcim të ri mbrojtës. Nevojitet një hapje nga ana e Bolognes e cila kërkoi 15 milionë euro dhe Interi është duke pritur pikërisht këtë lëvizje përpara se të tentojë sulmin vendimtar.

Në të kundërt, i gjithë buxheti i mbetur do të vihet në bast për sulmuesin iranian Mehdi Taremin (1992). Porto kërkon 30 milionë euro,  Interi ka ofruar 23 milionë euro plus 2 milionë euro në bonuse dhe është i bindur se mund ta mbyllë marrëveshjen maksimumi me një kompromis. Shifra është e negociueshme, duket vetëm përshpejtim. Dhe një përshpejtim është i nevojshëm për t’i dhënë Inzaghit bombarduesin e premtuar që nga fillimi i tregut të transferimeve. Pista që të çon në Beto është e izoluar, për momentin, shihet si një investim për t’u hequr nga gjiri.

Koha po mbaron: Inzaghi kërkon një 9, Marotta dhe Ausilio janë në punë.