Epoka e Simone Inzaghi ka filluar zyrtarisht në Interi, trajneri i ri i Nerazzurrit tashmë po punon me drejtuesit për të identifikuar pjesët e nevojshme për të rritur stafin e skuadrës së kampionit italian. Një nga boshllëqet e theksuara tashmë në kohën e Conte, përveç të anësorit të majtëve, është ajo që lidhet me mungesën e një zëvendësues të Lukakut. Në këtë drejtim, Inter mund ta kompensojë atë me një lojtar shumë besnik të Inzaghit, Felipe Caicedo (1988).

Sipas asaj që shkruan Tuttomercatoweb, Interi po vlerëson me kujdes profilin e sulmuesit ekuadorian, i cili shënoi 9 gola në 30 paraqitje në sezonin e fundit. Për karakteristikat fizike ai përfaqëson zëvendësin ideal Lukakut dhe Inzaghi ka biseduar me atë. Vitet e fundit në Lazio ai është vlerësuar për aftësinë e tij për të qenë në gjendje të jetë shpesh dhe me dëshirë vendimtar në lojën në zhvillim, si dhe të jetë në gjendje të luajë si sulmuesin e parë ashtu edhe sulmuesin e dytë.

Duke pasur parasysh moshën e tij (33 vjeç në shtator) dhe kontrata e tij që skadon në qershor 2022, nuk mund të përjashtohet që ai do të jetë në gjendje të largohet nga kryeqyteti pa pasur nevojë të shpenzohet një shumë të konsiderueshme.