Nesër është dita e Inter-Milanit dhe nëse Nerazzurrët mbërrijnë atje me sigurinë e një derbi – Superkupën – e fituar vetëm 15 ditë më parë, Simone Inzaghi i kërkon ekipit të tij të “rivendoset”:

“Derbi është një ndeshje e ndjerë thellësisht për të gjithë ne, do të na duhen mendje dhe zemër. Mbërrijmë të gatshëm për të dhënë gjithçka dhe të lumtur për kualifikimin në gjysmëfinale të Kupës së Italisë. Milani nuk është qartësisht në një moment pozitiv por po flasim për ekipin kampion italian, një ekip cilësor që e respektoj shumë. Do të na duhet një lojë vrapimi, vendosmërie, agresioni dhe vëmendje”.

“Si e menaxhon mendërisht 3-0 të 15 ditëve më parë? Derbit të gjithë kanë historinë e tyre. Ne kemi luajtur 6 prej tyre që kur jam këtu, ato të Kupës na kanë lejuar të fitojmë trofe ndërsa ato të ligës kanë qenë zhgënjime. Duhet të përballemi me përqendrim dhe ekuilibër që të mos mbërrijmë në ndeshje me shumë energji mendore të shpenzuar. Nuk e di nëse do të llogaritet për Champions League apo Scudetto. Kemi arritur një pikë në sezoni ku çdo pikë është e rëndësishme për çdo qëllim, qoftë për të afruar Napolin apo për të shkëputur ndjekësit tanë. Napoli është i largët, por për ne asgjë nuk ndryshon në qasjen ndaj ndeshjes së vetme”.

“Dy skuadrat që luftuan për Scudetton deri në ndeshjen e fundit të vitit të kaluar, që arritën në gjysmëfinale të Kupës së Italisë një vit më parë dhe që sapo kanë luajtur për Superkupën janë përballë njëra-tjetrës. Ne i bëmë më mirë derbit e kupës, e thonë të dhënat, por pres një Milan që do të dëshirojë të luajë një derbi të madh dhe do të ketë një dëshirë të madhe për hakmarrje”.

Më pas është padyshim pyetja Skriniar, për të cilën Inzaghi është shumë i qartë:

“Unë nuk i gjykoj zgjedhjet e tij, por njeriun dhe lojtarin, të cilët janë unikë. Një djalë i shkëlqyer që punon mirë çdo ditë. Ai ka shumë të ngjarë të jetë në ndeshje. Shiriti i kapitenit? Ka hierarki. Për shkak të asaj që ndodhi, Skriniar nuk do të jetë më kapiten, por ne kemi folur tashmë për këtë me qetësi me të. Kapiteni ynë është Handanovic, pastaj ai do të shkallëzohet në bazë të paraqitjes: ka Brozovic, D’ Ambrosio Lautaro… Do te zgjidhet here pas here. Se si e presin fansat nuk kam ndonje mesazh per fansat e shoh duke punuar cdo dite dhe funksionon shume keto gjera në futboll tani janë rregulli i ditës, dita dhe duhet të mësoheni me të”.

Më pas ai foli edhe për Lukakun:

Ai bëri një ndeshje të shkëlqyer, duke u rritur, kundër Atalantës. Ai po rritet, si Correa. Unë duhet të përpiqem t’i marr të gjithë në kushtet më të mira dhe më pas të bëj zgjedhje në bazë të llojit të ndeshjes. Unë flas shumë me Romelu-n, kam qenë edhe atje, si lojtar. Pas moshës 26-vjeçare ka pasur shumë probleme, është një gjë e re për të. Javët e fundit të stërvitjes së tij kanë qenë shumë pozitive”.

Rikthimi i Brozovic? Do të jetë e rëndësishme për ne, ai humbi 3 muaj e gjysmë, Lukaku 4. Ne kemi qenë shumë të mirë në kompensimin e mungesës së dy lojtarëve themelorë. Calhanoglu ka bërë mirë në atë rol, Asllani po rritet me duke marrë përsipër mirë në ndeshje të rëndësishme Me rikthimin e Brozovic do të kemi shumë më shumë rotacione”.

Për mendimin tim, Lautaro ka luajtur në këtë mënyrë prej një viti e më shumë. Në 12 muajt e fundit ai ka pasur një performancë shumë konstante dhe të lartë dhe e meriton për mënyrën se si punon. Tre muajt e parë të vitit të kaluar nuk e bëri e kanë këtë gjendje verbuese. Që nga janari i vitit të kaluar ka mbajtur nivele shumë të larta dhe shpresojmë të vazhdojë kështu. Ai luajti shumë, por ndoshta kjo e ndihmoi për shkak të gjendjes në të cilën ishte”.