Warren Zaire-Emery bëri historinë e Ligës së Kampionëve të martën mbrëma dhe tani po krahasohet me Wayne Rooneyn nga legjenda angleze, Joe Cole.

Ai u bë lojtari më i ri që nisi një ndeshje eliminatore në Ligën e Kampionëve kur u rreshtua për Paris Saint-Germain në ndeshjen ndaj Bayern Munich në moshën vetëm 16 vjeç e 343 ditë.

Mesfushori ka qenë mbresëlënës në Ligue 1, duke bërë 11 paraqitje deri më tani këtë sezon dhe iu dha besim i madh nga trajneri Christophe Galtier për të filluar ndeshjen e madhe me gjermanët.

Zaire-Emery tashmë ka shënuar dy herë për PSG-në në kampionat dhe duke parë cilësitë e tij, Cole vuri në dukje se sa i relaksuar ishte adoleshenti në atë ndeshje të madhe.

“Ai është një talent i jashtëzakonshëm. Fizikisht ai më kujton Wayne Rooneyn, me madhësinë e kofshëve të tij vetëm 16 vjeç. Ai tashmë është një burrë. Ne po flisnim për mentalitetin e tij. Zakonisht, kur shënoni golin tuaj të parë, ju humbisni plotësisht mendjen, por ai thjesht largohet, i ftohtë. Trajneri i tij, Galtier, ka thënë se ai nuk është larg nivelit të treshes së tij të parë (Lionel Messi, Neymar dhe Kylian Mbappe), – deklaroi Cole për BT Sport.

Fatkeqësisht për të riun, PSG u mund 1-0 nga Bayern, me ish-lojtarin Kingsley Coman që shënoi golin e vetëm të ndeshjes.