Ish-sulmuesi i Nerazzurrëve vlerësoi formacionin e Inzaghit:

Vetëm Bayern Munich është më i fortë se të tjerët, në Champions League çdo rezultat është i mundur”.

Julio “El Jardinero” Cruz di si ta dëmtojë Porton. Ai e bëri këtë në nëntor 2005, për shembull, kur dygolëshi i tij i lejoi Interit të mposhtte portugezin në një “prapa dyerve të mbyllura” në San Siro. Tani ai do të jetë dëshmitar i sfidës së stërvitjes së Simone Inzaghit si ish, dhe si “entuziast”.

Sepse lidhja mes sulmuesit argjentinas është e thellë, simbolike dhe e ndërthurur me kujtime të rëndësishme që i rezistojnë kohës. Kanë kaluar pothuajse 18 vjet nga ai nëntor 2005, që nga ajo fitore 2-1, por për Cruz Interi mund të përsërisë veten në sfidë. Ndeshja e parë e fazës së 16-të të Ligës së Kampionëve. Duke bërë një hap prapa.

E mbaj mend shumë mirë golin 2-1, me një goditje me kokë nga këndi”.

Duke folur për mikrofonat e “La Gazzetta dello Sport”, ish-sulmuesi i Interit ka folur për rrugën e mundshme të Nerazzurrëve në Champions League, të shënuar nga fati.

Është gati të bëjë një kërcim cilësor në Evropë, për shkak të më shumë përvojës dhe faktit që nuk ka një ekip që të jep përshtypjen se është më i fortë se të tjerët. Unë veçoj vetëm Bayern Munich, ndoshta. Për pjesën tjetër, asnjë prej tyre nuk të bën të thuash: ‘Ai patjetër do të arrijë në finalen e Champions League’”.

Për “El Jardinero” formacioni i Simone Inzaghit mund të synojë madje të shkojë deri në aktin final të garës.

Kjo është arsyeja pse unë them se Interi ka mundësi të arrijë në finale. Nëse kalon, mund të luajë kundër të gjithëve”.