Jurgen Klopp ka thënë se është ‘çmenduri’ që Kupa e Botës fillon më pak se një javë pas ndërprerjes së sezonit vendas, pasi lista e mungesave në Katar rritet.

Duke folur në një konferencë për shtyp të premten, Klopp u pyet nga GOAL për presionet me të cilat përballen menaxherët dhe lojtarët, të cilët e dinë se një dëmtim në këtë fazë do t’u mohonte atyre mundësinë për të përfaqësuar vendin e tyre në turneun më të madh në futboll.

Lojtarët si Paul Pogba, N’Golo Kante, Timo Werner dhe Diogo Jota tashmë kanë humbur Botërorin për shkak të lëndimeve, ndërsa të tjerë si Son Heung-min, Romelu Lukaku, Raphael Varane, Ben Chilwell dhe Reece James po përballen me një garë me kohën të jetë në formë.

“E urrej këtë temë! Këto probleme ishin kaq të qarta, ishin kaq të qarta dhe askush nuk e përmendi një herë deri në tre ose katër javë para Kupës së Botës. Dhe tani papritmas lojtarët lëndohen dhe ju thoni ‘ai nuk mund të luajë Kupën e Botës, wow! Kjo situatë, lojtarët që lëndohen në fund të sezonit dhe humbasin Kupën e Botës, nuk është diçka e re. Pas një sezoni të gjatë, kjo ndodh kudo në botë. Por, tani të fillosh Kupën e Botës një javë pas ndeshjes së fundit, ky është një rrezik më i madh. Çmenduri. Askush nuk kujdeset për ne dhe si e trajtojmë atë. Ju më bëni pyetjen tani. Çfarë mendoni se duhet të bëj? A duhet t’i pyes lojtarët përpara Southamptonit apo Derbyt, “a doni vërtet të luani?” Ne jemi të gjithë fajtorë, dhe ju më shumë se unë, që e latë të ndodhë në radhë të parë. Tani ndodh dhe kjo është e gjitha, ne duhet të shkojmë bashkë me të dhe lojtarët që lëndohen dhe nuk mund ta luajnë është një fatkeqësi, por si mund ta ndryshojmë këtë?”, – deklaroi trajneri gjerman.

Kanë mbetur edhe dy ndeshje të Ligës Premier për t’u luajtur para fillimit të Kupës së Botës, si dhe një sërë ndeshjesh të mesjavës në Carabao Cup. Ndeshja hapëse e Kupës së Botës, mes Katarit dhe Ekuadorit, zhvillohet më 20 nëntor.

Reds udhëtojnë në Tottenham në Ligën Premier të dielën përpara se të presin Derby në Carabao Cup të mërkurën. Ata mbyllin ciklin para Kupës së Botës me një lojë në shtëpi kundër Southampton, të shtunën (12 nëntor).