Klubi i Juventusit është pranë nënshkrimit me sulmuesin polak Arkadiusz Milik (1994), të cilit i ka garantuar një pagë neto prej 3.5 milionë euro dhe tashmë ka një marrëveshje me Marsejën huazim për 2 milionë euro me detyrim blerjeje të kushtëzuar për 8 milionë euro të tjera.

Ky vendim erdhi pasi ishte shumë e vështirë për të kënaqur sulmuesin holandez Depay, prej kërkesës për pagë 7.5 milionë euro neto plus bonuse të përfshira për dy ose tre vjet, përveç komisioneve të larta.

Një operacion ky i Milik, që do të lejojë gjithashtu Juventusin të insistojë në frontin Paredes, ndërsa pret t’i hapë vend atij, duke shitur një mesfushor tjetër.  Edhe argjentinasi tashmë i ka thënë po Juventusit, por koha po kalon dhe konkurrenca po përparon.

Milik, 28 vjeç, e njeh shumë mirë ligën italiane. Ai luajti për Napolin për 5 vjet, duke grumbulluar 122 paraqitje mes ligës dhe kupave në të cilat shënoi 48 gola.  Gjatë periudhës blu ai nuk ishte veçanërisht me fat, ai këputi dy herë ligamentin kryqëzor në gju. Herën e parë me Poloninë në tetor 2016 atë të gjurit të majtë, herën e dytë në ligë kundër Spalit në shtator 2017. Ai u largua nga Napoli në fillim të vitit 2021 pas një pushimi me klubin blu, që praktikisht e kishte lënë jashtë rozë në muajt e fundit.