“Në këtë moment ne duam të shfrytëzojmë atë që kemi në dispozicion, duke u përpjekur të bëjmë më të mirën me lojtarët që kemi. Duhet të bëjmë disa vlerësime, nëse ka mundësi do të vlerësojmë nëse është e përshtatshme të ndërhyhet. Jemi në një rrugë të mirë”, – deklaron nga Cristiano Giuntoli.

Drejtori sportiv i Juventusit ka marrë çmimin prestigjioz “Manlio Scopigno dhe Felice Pulici” si “Menaxheri i vitit” dhe me këtë rast ka mundur të përsërisë se cila do të jetë linja e klubit të Juventusit sot dhe nesër.

Prioritet i jepet dëshirës për të rikrijuar një strukturë që së pari të jetë e qëndrueshme, por më pas e suksesshme, ndaj do të vazhdojmë në vijat e verës që sapo ka përfunduar si dhe në janar. Ndërkohë do të fokusohemi te burimet e brendshme, por do të bëhen vlerësime të kujdesshme për tregun nëse do të krijohen mundësi ekonomikisht të favorshme dhe do të përballemi me situata teknike që duhen korrigjuar.

Çështja Paul Pogba tashmë duket se bashkon gjithçka: ndërsa pritet të përfundojë procesi i lidhur me pozitivitetin e dopingut, ka një vrimë në fuqinë punëtore që duhet të plotësohet, por edhe të paktën disa kosto të rëndësishme që do të zhduken. Nëse synimet e mëdha duket se ende duhet të presin për sigurinë e një rikthimi në Champions League edhe përtej rritjes së kapitalit të ri të afërt.

Dy idetë më të përfolura janë ai i mesfushorit francez të Lille,  Khephren Thuram (2001) dhe te talenti ukrainas i Shakhtar Donetsk, Georgiy Sudakov (2002) e prandaj mundësitë po kërkohen që në janar.

Një shembull tjetër është ai i propozuar nga ndërmjetës të besuar tashmë në javët e fundit, pikërisht danezi Pierre-Emile Hojbjerg (1995). Ai do të donte të hiqte rolin rezervë që e gjeti veten në Tottenhamin e ri të Postecoglu, shumë nëse jo gjithçka do të varet nga kërkesat e klub anglez. Në huazim me të drejtën e blerjes, Juve do të ishte i lumtur të fliste për këtë. Me kërkesat fillestare mbi 30 milionë euro, loja do të luhet diku tjetër

Nën titullin e mundësive, megjithatë, profili i serbo-gjermanit Lazar Samardzic (2002) të mund të bëhet sërish shumë aktual, pasi u rikthye i motivuar dhe në top në radhët e një Udinese në krizë, pasi kalimi i tij në Inter dështoi në mënyrë sensacionale. Ideja për të qëndruar. të paktën deri në qershor mund të hidhet për ajër nëse interesi i Juves do të materializohej, profili është i duhuri në çdo parametër (teknik, moshë, kosto) por Udinese do të duhej të ishte ende e hapur për huazimin. Jo e pamundur edhe duke marrë parasysh kartat e ndryshme që Juve mund të vendosë në tavolinë për sa i përket kompensimit teknik të paktën në huazim. Dy shembuj në një det shembujsh: nuk do të mungojnë mundësitë edhe në janar, pa Pogbanë Juventusi do të përpiqet vërtet të kapë të paktën një.