Brazili është skuadra e parë e Amerikës së Jugut që kualifikohet në Kupën e Botës 2022. Ata kanë marrë biletën për Katarin falë fitores 1-0 ndaj Kolumbisë.  Përcaktues ka qenë goli i ish-Milanistit Lucas Paquetá, në minutën e 72-të, me të djathtën që mposhti portierin e Napolit, Ospina.  Për Brazilin, pesë herë kampion bote dhe gjithmonë i pranishëm në Kupën e Botës, do të jetë pjesëmarrja e njëzet e dytë në garën ndërkontinentale.

Në ndeshjet e tjera të luajtura, Peru mundi 3-0 Bolivinë: Lapadula shënoi golin e tij të parë në kualifikueset botërore.

Nga ana tjetër, vazhdon momenti pozitiv i Kilit, me fitoren e tretë radhazi: mjafton një autogol i Antony Silvës për të mposhtur Paraguajin.

Më në fund, Ekuadori i rikthehet suksesit, i treti në renditje pas Brazilit dhe Argjentinës.  Të rinjtë e Gustavo Alfaro mundën Venezuelën, në fund të grupit, me një gol nga Hincapie.