Klasikja e madhe mes Argjentinës dhe Brazilit premtonte spektakël dhe shkëndija, por u ashtu nuk ndodhi. Rezultati ishte një lojë me konotacione të forta taktike, e shënuar nga një barazpeshë thelbësore që reflektohet në rezultatin 0-0 në finale.  Një pikë për secilën që i kënaq të dyja. Kjo pikë e grumbulluar garanton në fakt një vend në Katar 2022 me katër raunde përpara për Albiceleste, i cili konfirmohet në vendin e dytë, pas verdeoros, që tashmë ishte i sigurt për kualifikimin. Trajneri Scaloni zgjodhi stafetën mes futbollistëve të Interit Lautaro dhe Correa, të cilët luajtën nga një pjesë, ndërsa bardhezinjtë Danilo dhe Alex Sandro qëndruan në fushë gjatë gjithë kohëzgjatjes së ndeshjes.

Barazimi me rrjetat e bardha edhe në Kolumbi-Paraguaj i mban të dyja në lojë me synimin për t’u kualifikuar në Botërorin e Katarit.  Kili është gjithashtu plotësisht në garë, por është mposhtur në shtëpi nga Ekuadori. Përjashtimi me karton te kuq direkt pas vetëm 14′ nga Arturo Vidal, autori i një ndërhyrjeje shumë të vështirë nga Félix Torres, pati një ndikim vendimtar në humbjen e skuadrës së tij.

Venezuela-Perù 1-2:
18′ Lapadula (P), 52′ Machis (V), 65′ Cueva (P)

Bolivia-Uruguay 3-0
29′, 79’ Arce (B), 45′ Moreno (B)

Kolumbi – Paraguaj 0-0

Argjentinë – Brazil 0-0

Kili – Ekuador 0-2:   
9’ Estupinan, 90’ Caicedo

Renditja:

  1. Brazili* 35
  2. Argjentina* 29
  3. Ekuadori 23
  4. Kolombia 17
  5. Perù 17
  6. Kili 16
  7. Uruguaji 16
  8. Bolivia 15
  9. Paraguaji 13
  10. Venezuela 7


*një ndeshje më pak

(Katër të parët do të kualifikohen direkt në Kupën e Botës, i pesti do të luajë në play-off)