Favoritët fitojnë në dy garat e fundit të kualifikimeve aziatike për Katarin 2022. Në Grupin A, Irani mposht lehtësisht Sirinë, duke u rikthyer në vendin e parë pas parakalimit të Koresë së Jugut. Shënon edhe Azmoun, qendërsulmuesi i Zenit, një sulmues që pëlqehet edhe nga klubet italiane. Tani të dy skuadrat e shohin objektivin e kualifikimit në Kupën e Botës gjithnjë e më afër, duke pasur parasysh avantazhin e madh ndaj rivalëve të tjerë me Emiratet Arabe, Libanin dhe Irakun, të cilët duket se janë të destinuar të garojnë për vendin e tretë që ia vlen të luajë-off për të fundit. vend.

Situatë më e ekuilibruar në Grupin B ku Japonia përfiton nga barazimi i Australisë ndaj Kinës dhe, duke mposhtur Omanin 1-0, dhe kalon në vendin e dytë duke kapërcyer rivalët e saj duke u renditur vetëm pas Arabisë Saudite.

Grupi A

Liban – Emiratet e Bashkuara Arabe 0-1: 85′ pen. Mabkhout

Irak – Koreja e Jugut 0-3:
33’ pen. Lee Jea-Sung, 74′  Son Heung-Min, 79 ‘Jeong Woo-Yeong

Siri – Iran 0-3:
33’ Azmoun, 42′  Hajsafi, 89 ‘Gholizadeh

Renditja: Irani 16, Koreja e Jugut 14, Emiratet e Bashkuara Arabe 6, Libani 5, Iraku 4, Siria 2

Grupi B

Vietnam – Arabia Saudite 0-1:  
31′ Al Shehri

Kinë – Australi 1-1:  
38 ‘Duke (A), 70’ pen. Wu Lei (C)

Oman – Japoni 0-1:  
81′ Ito

Renditja: Arabia Saudite 16, Japonia 12, Australia 11, Omani 7, Kina 5, Vietnami 0