Kroacia u kualifikua në Botëror, falë fitores 1-0 ndaj Rusisë në grupin H. Në të njëjtin grup regjistrohen fitoret e Sllovakisë dhe Sllovenisë, përkatësisht me Maltën dhe Qipron.  Gjermania fiton sërish në Armeni, Maqedonia e Veriut shkon në play-off falë fitores ndaj Islandës.  Serbia kualifikohet në minutën e 90-të duke mposhtur Portugalinë (që shkon në play-off) 2-1. Morata dërgon Spanjën në Katar, Suedi humb 1-0 dhe shkon në play-off.

Ja rezultatet e plota dhe renditjet:

GRUPI A

PORTUGALI-SERBI 1-2:
2 ‘Renato Sanches (P), 33′ Tadiç (S), 90’ Mitrovic (S)

LUXEMBURG-IRLANDË 0-3:   
67 ‘Duffy, 74′ Ogbene, 88’ Robinson

GRUPI B

SPANJË – SUEDI 1-0:
86′ Morata

GREQI – KOSOVË 1-1:  
44 ‘Masouras (G), 76’ Rrahmani (K)

GRUPI H

KROACI – RUSI 1-0:
81′ aut.  Kudryashov

MALTË – SLOVAKI 0-6:   
6 ‘dhe 16′ Rusnak, 8′, 69’ dhe 80 ‘Duda, 72’ De Marco

SLOVENI – QIPRO 2-1:  
48 ‘Zajc (S), 84′ Gnezda (S), 89’ Kakoullis (Q)

GRUPI J

ARMENI – GJERMANI 1-4:
15 ‘Havertz (G), 49’ pen.  dhe 50 ‘Gundogan (G), 59′ Mkhitaryan (A), 64’ Hofmann (G)

LIHTENSHTEIN – RUMANI 0-2:   
8’ Man, 87′ Bancu

MAQEDONIA E VERIUT – ISLANDA 3-1:
7 ‘Alioski (M), 54′ Thorsteinsson (I), 65′ dhe 86’ Elmas (M)