Sapo kanë përfunduar 6 ndeshjet e Grupeve A, F dhe I të eliminatoreve për Katar 2022 për zonën e Afrikës.  Në grupin A Algjeria e Ismael Bennacer fiton pa problem ndaj Xhibutit dhe falë 1-1 në ndeshjen tjetër mes Burkina Fasos dhe Nigerit, qëndron në krye. Fiton Gaboni ndaj Libisë në javën e pestë të grupit F. I zakonshmi Pierre-Emerick Aubameyang vendos këtë sfidë. Egjipti pret biletën për play off-in afrikan për Katarin 2022, duke arritur në Marok, Senegal dhe Mali.  Mjafton një barazim për faraonët kundër Angolës për të fituar grupin e tyre me një ndeshje akoma pa u luajtur.

Ja rezultatet e plota të ditës:

Rezultatet e Grupit A

Burkina Faso – Niger 1-1:   
55′ pen. Dayo / 34’ pen. Oumarou,

Xhibut – Algjeri 0-4:  
29’ Belaili, 40′ Benrahma, 42 ‘Feghouli, 87’ Slimani

Renditja e Grupit A

 1. Algjeria 13
 2. Burkina Faso 11
 3. Niger 4
 4. Xhibuti 0

Grupi F

Gabon – Libi 1-0:   
54′ pen Aubameyang.

Angola – Egjipt 2-2:
25’ Costa, 35’ pen. Nzola / 45’ Elneny, 59’ Tawfik

Renditja e Grupit F

 1. Egjipt 11
 2. Gabon 7
 3. Libi 6
 4. Angola 4

Grupi I

Guinea – Guinea Bissau 0-0

Sudan – Marok 0-3:   
3’, 63’ Mmaee, 90’ Louza

Renditja e Grupit I

 1. Maroku 15
 2. Guinea-Bissau 5
 3. Guinea 4
 4. Sudan 2