Partizani ka regjistruar ndeshjen e 5-të radhazi pa fitore, teksa sot është mundur përsëri në shtëpi. Këtë radhë nga Laçi, i cili e ka mposhtur me përmbysje duke u pozicionuar tashmë falë rezultateve të fundit, në vendin e tretë në klasifikim, ndonëse pak javë më parë ishte në luftë për mbijetesën.

Pritej një sfidë e luftuar dhe ashtu ishte, pasi të dy ekipet bënë presing duke mos lejuar që të zhvillohej një lojë e rrjedhshme. Laçi kishte rastet më të mira por ishte Partizani që gjeti golin e avantazhit me Da Silva falë një gjuajtje të shkëlqyer. Megjithatë, në fundin e pjesës së parë, Turkaj vendosi baraspeshën në shifrat me një gjuajtje me kokë, i harruar në zonë nga mbrojtja vendase.

Në fillimin e pjesës së dytë, Laçi filloi pak nga pak të rriste lojë e vet dhe ia doli të kalonte në avantazh me Shkurtajn. Më pas, skuadra e Mezanit u mbrojt me rregull duke mos i lejuar asgjë Partizanit që nuk ia doli të gjente më rrjetën,

Kështu, të kuqtë shënuan ndeshjen e pestë radhazi pa fitore, ndër të cilat kanë humbur 3 të tilla. Kështu ata shohin Tiranën t’u arratiset edhe më shumë në kreun e renditjes dhe duke i dhënë mundësinë njëkohësisht Laçit që të futet mes pretendentëve për zonën e Europës në Superiore.

PARTIZANI – LAÇI 1-2
28′ Da Silva / 45’+3′ Turkaj, 66′ Shkurtaj

Tirana e ka lënë pas atë disfatë me Kukësin javën e kaluar dhe është rikthyer sërish te fitorja, kësaj radhe duke mundur në transfertë Egnatian me rezultatin 1-2, në sfidën e vlefshme për javën e 20-të të Superiores.

Sfida nisi mjaft mirë për bardheblutë, të cilët gjetën golin me Përgjonin që në sekondat e para. Gjithsesi reagimi i rrogozhinasve nuk zgjati, pasi në minutën e 10’ ishte Daumena që barazoi shifrat përkohësisht.

Në minutën e 66’, Hasani arriti të realizonte në gol një penallti për të kaluar sërish në avantazh. Reagimet nga rrogozhinasit nuk munguan, por Visar Bekaj u tregua i vëmendshëm në të shumtën e rasteve duke mos pësuar më gol.

Në minutat shtesë, Bekaj u desh të linte bardheblutë me 10 lojtarë pas një dëmtimi dhe në portë u fut Përgjoni, i cili u bë protagonist me një pritje deçizive.

Kështu Tirana vazhdon të qëndrojë në vendin e parë në renditje me 37 pikë, ndërsa për Egnatian është ndeshja e pestë radhazi pa fitore në Superiore, duke qëndruar në vendin e 5-ë me 27 pikë.

EGNATIA – TIRANA 1-2:
Duamena 10′ / Përgjoni 1′, Hasani (P) 66′

RENDITJA AKTUALE: