Pritja po rritet për derbin mes Interit dhe Milanit të planifikuar për të dielën në orën 20:45. Meazza, natyrisht, do të përgjigjet prezente dhe do të shiten të gjitha biletat.  Nerazzurrët e Simone Inzaghit duan të përsërisin ndeshjen e luajtur në Superkupën e Italisë, kur Dimarco, Dzeko dhe Lautaro Martinez asgjësuan Djallin, ndërsa kuqezinjtë e Stefano Piolit duan të lënë pas një periudhë të komplikuar dhe të marrin një hakmarrje të mirë pikërisht një vit pas kësaj 2- 1, sërish në derbin, i cili rezultoi vendimtar në fund të sezonit për fitimin e Scudettos.

Jurgen Klinsmann, i cili veshi fanellën e Nerazzurrëve nga viti 1989 deri në 1992, duke fituar Kupën UEFA në finalen e dyfishtë kundër Romës në 1991, duke folur për Sportmediaset, analizoi derbin della Madonnina kështu:

HistoriaNë kohën time ishte Interi i tre gjermanëve kundër Milanit të tre holandezëve. Ishin ndeshje përrallore dhe të balancuara, por ishte një eksperiencë unike dhe e bukur.  Unë jam në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1998, por gjithmonë e ndjek futbollin italian dhe jam krenar për atë që po bën Interi”.

Fuqia e Interit – “Më pëlqen mënyra se si Interi luan, por në kampionat mendoj se është tepër vonë tani dhe se askush nuk mund ta ndalë Napolin. Shpresa ime është që mund të jetë një vit i veçantë në Champions League për Nerazzurrët. Mendoj se ai mund të bëjë mirë sepse skuadra është e jashtëzakonshme dhe tashmë ka treguar se mund të konkurrojë kundër skuadrave të mëdha në Evropë. Unë pres të paktën gjysmëfinalen, mendoj se ai mund të arrijë atje. Pastaj nuk harroj Coppa Italia, e cila do të jetë më pak prestigjioze, por është gjithsesi një trofe”.

Problemet me skuadrat e vogla – “Nuk e di pse Interi vuan me shume kunder skuadrave te vogla, ndoshta eshte problem perqendrimi. Nese do te fitosh trofe, nuk mund te humbësh keto ndeshje dhe do te thoja se mesimet e nxjerra këtë vit tashmë janë mjaftueshëm”.

Për Milanin dhe Juventusin – “Si tifoz i Interit, unë shijoj momentin e vështirë të Milanit dhe Juventusit, si çdo tifoz. Sigurisht, kolapsi i Milanit është i pashpjegueshëm, sepse ata po bënin shumë mirë dhe askush nuk e priste që të humbnin kështu shumë ndeshje dhe në mënyrë të keqe. Nuk e di se çfarë ka ndodhur.”

Scudetto për Napolin – “Mendoj se është shumë vonë për të arritur Napolin, mendoj se është viti i tij. Fitimi i derbit kundër Milanit mbetet shumë i rëndësishëm dhe shpresoj se po, por nuk mendoj se Napoli mund t’i rikuperohen 13 pikë, do të duhej diçka sensacionale. Nga jashtë duken si një grup shumë i fortë, me një trajner të jashtëzakonshëm dhe një turmë të ngrohtë. Por në futboll, kurrë mos thuaj kurrë”.