Jurgen Klopp paralajmëron skuadrën e tij në prag të ndeshjes së parë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve kundër Interit në konferencën për shtyp:
“Ata do të mbrohen në mënyrë kompakte, ne do të luajmë kundër një skuadre të lartë, një ekipi shumë të fortë. I kam ndjekur shumë vitin e kaluar dhe gjithashtu këtë vit ata janë ekipi më i fortë në Itali, janë të disiplinuar dhe të përgatitur mirë. Ata kanë cilësi të shkëlqyera, por kjo është Champions League. Ne do të përballemi me një ekip të jashtëzakonshëm dhe ne do të duhet të luajë një ndeshje të jashtëzakonshme”.

Kuqezinjtë po kthehen nga një grup i mbyllur me pikë të plota, me 6 fitore nga 6 dhe plot 17 gola të shënuar, por trajneri gjerman nuk ndihet për këtë favorit:
“Historikisht, rezultatet e grupit nuk llogariten për asgjë. Sigurisht që ishte bukur t’i fitosh të gjitha ndeshjet, nuk e mendoja se ishte e mundur, por gjithsesi është e kaluara. Ne do të duhet të përfitojmë nga përvoja jonë, e dimë që jemi një ekip i fortë, por ata janë gjithashtu dhe prandaj do të jetë një ndeshje e vështirë”.

Sipas tij, as historia dhe flamuri i pretendentëve nuk do të ketë peshë:
Historia nuk do të luajë asnjë rol. Nuk e di se si mund të ndikojë në lojë. Ne e dimë se duhet të luajmë kundër një ekipi të fortë dhe do të jetë e vështirë kaq, jo që ne t’i shtojmë edhe historinë listës së elementeve. Kjo është Champions League, këtu janë familjet e vërteta të futbollit”.

Ai nuk prononcohet në zgjedhjet për formacionin titullar:
“Ne kemi zgjidhje të ndryshme sigurisht, do të shohim se kush do të luajë. Fakti që kemi pesë zëvendësime është i rëndësishëm dhe është fantastike të kesh të gjithë në dispozicion për momentin. Kjo nuk ka ndodhur pothuajse kurrë. Unë dhe prandaj jam i lumtur. Henderson nuk ka probleme, ai u kthye javën e kaluar dhe gjithçka është në rregull. Ai ka një plagë në gju, por përveç kësaj ai është mirë. Salah dhe Mané janë dy forca të natyrës. Ata nuk kanë festuar shumë, edhe sepse nuk pinë alkool. Ata kanë pasur kohë të jashtëzakonshme rikuperimi, por nuk jam i befasuar sepse i njoh mirë”.

Më pas Klopp foli për disa elementë të skuadrës kundërshtare:
“E admiroj shumë Perisicin, më pëlqen si lojtar. Dopietën e bëmë bashkë në Gjermani me Borussia Dortmundin në vitin 2012. Pastaj janë Dzeko dhe gjithë të tjerët. Barella për fat të keq nuk do të luajë, nuk do të jetë keq për ne, por është një lojtar i shkëlqyer që më pëlqen shumë. Një kampion që ka teknikë, vrapon… Në vend të tij, megjithatë do të luajë Vidal, i cili nuk është keq. Ai ka luajtur kudo në një nivel të lartë dhe nuk e di nëse do të jetë një avantazh për ne. Gjithsesi nuk më intereson, ajo që mendoj është se si do të luajmë ne, mentaliteti ynë”.

Së fundi një batutë për rregulloren e re, e cila nga ky vit nuk përfiton më skuadrën që shënon më shumë jashtë:
“Të shohim në fund nëse kjo ndikon në rezultat. Më pëlqyen golat si mysafirë, nuk e di përse ndryshuan rregullat, por gjithsesi do të mundohemi të bëjmë më të mirën. Teorikisht, të luajmë ndeshjen e parë jashtë fushe na jep një avantazh, megjithëse padyshim varet nga rezultati. Është një gjë e mirë, por nuk e di nëse do të jetë një gjë vendimtare. Ne e dimë se mund të mbështetemi në Anfield, por sigurisht që nuk varemi vetëm nga kjo.”