Nigeria dhe Egjipti fitojnë në xhiron e tretë të Grupit D të Kupës së Afrikës dhe kualifikohen për fazën e 1/8 si e para dhe e dyta.  Super Shqiponjat sundojnë 2-0 Guinea Bissaun falë golave ​​të dy të njohurve të vjetër të futbollit tonë si Sadiq, dikur i Romës, Torinos dhe Bolonjës dhe Troost-Ekong, ish-Udinese.  Faraonët mundën Sudanin minimalisht falë një goli të Abdelmonem në pjesën e parë.

Grupi D

Egjipt – Sudan 1-0.
35 ‘Abdelmonem

Guinea Bisau-Nigeri 0-2.  
56 ‘Sadiq, 75’ Troost-Ekong

Klasifikimi:

  1. Nigeria 9
  2. Egjipti 6
  3. Sudan 1
  4. Guinea Bisau 1