Gjithçka ishte shumë e lehtë për Manchester Cityn, siç ishte parashikuar, në gjysmëfinalen e Kupës së Botës për Klube kundër Urawa.

Skuadra e Guardiolës ka triumfuar me rezultat 3-0 dhe do të përballet me Fluminensen në finalen e kompeticionit.

Për të dalë nga ngërçi anglezëve u duhej autogoli i Hoibraaten në 45’+1′, por ata shpërndanë topin në pjesën e dytë.

Në minutën e 52-të, në fakt ishte Mateo Kovacic ai që i asistuar nga Kyle Walker kontrolloi dhe gjuajti nga buza në të majtë të portierit japonez.

Portugezi Bernardo Silva e përfundoi atë, duke përfituar nga një devijim në minutën e 59-të pas një gjuajtjeje nga buza e zonës, e cila ka gabuar në këmbë Nishikawa, i cili nuk kishte asnjë faj në këtë rast.