Kupa e Evropës në Vaterpol për femra, Spanja mposht Greqinë dhe fiton medaljen e artë.

Spanja konfirmohet kampione e Evropës 2022. Iberianët kanë mposhtur këtë mbrëmje 9 me 6 Greqinë. Për vaterpolin spanjoll në ngjyrë rozë ky është ari i tretë kontinental pas Budapestit 2014 dhe 2020, për atë greke një tjetër humbje në finale, e katërta.

Në një finale që Greqia e bazon në një paraqitje mjaft fizike, Spanja duket se merr vrull në çerekun e parë që përfundon 3-0. Greqia nuk u dorëzua dhe luftoi gjatë gjithë lojës dhe e përmbys në 4-3 në fillim të intervalit. Dy skuadrat njihen mirë dhe në Botërorin e kaluar ndeshja përfundoi në barazim. Greqia u përpoq të mbyllte diferencën në fillim të çerekut të katërt (5-4), dhe duke përfituar nga një moment i dobët i mbrojtjes spanjolle, kaloi në 6-6, kur Eliftheria Plevritou mbledh një kërcim nga Terré dhe shënon pothuajse në linjën e portës. Mbrojtja spanjolle kërkon një dymetërsh që nuk sanksionohet nga arbitrat. Më pas lojtarët spanjollë shtrëngojnë radhët: Bea Ortiz, gjen sërish avantazhin (7-6) në një përjashtim të përkohshëm për helenët më pak se dy minuta nga fundi. Greqia shpërqendrohet dhe më në fund Espar kompenson një penallti të humbur në pjesën e dytë me një gol, i cili kërkonte një rishikim të VAR-it, por që në fund shënoi 8-6 në tabelën e rezultateve, gjë që tashmë i jepte një hipotekë të mirë rezultatit përfundimtar. , të sigurt nga një tjetër gol më pak se një minutë nga fundi. Rezultatet e katër pjesëve: 3-0; 1-3; 1-0; 4-3.