Është hedhur shorti për gjysmëfinalet e Kupës së Mbretit, të cilët do të luhen më 9 shkurt (ndeshja e parë) dhe 2 mars (kthimi).

Gjysmëfinalet do të jenë si më poshtë:

  • Rayo Vallecano – Betis Sevilla.
  • Athletic Club – Valencia.

Dy fituesit do të takohen në finalen e planifikuar për të shtunën më 23 prill në stadiumin Olimpik La Cartuja.

Risia kryesore do të jetë rregulli i lamtumirës së golit si mysafir. Në rast barazimi, dy skuadrat do të luajnë kohën shtesë dhe më pas ndoshta penalltitë.