Boksieri kuban Luis Ortiz është gati të rikthehet në ring dhe të përballet me meksikanin, Andy Ruiz të hënën e ardhshme, më 5 shtator në “Crypto Arena”, në qytetin e Los Anxhelosit.

Tetë muaj pas takimit të tij të fundit, të njëjtit në të cilin ai mundi me konck-out Charles Martin, ‘The Real King Kong’ rikthehet në ring në eliminatorin e titullit të peshave të rënda WBC.

Pseudonimi i tij vjen për shkak të shkathtësisë dhe forcës së tij në ring, si dhe për shkak të fuqisë së tij të jashtëzakonshme të goditjes dhe aftësive kundërgoditëse.

Kush është Luis Ortiz?

Boksieri 43-vjeçar ka një karrierë relativisht të gjatë, edhe pse ka pasur vetëm 35 ndeshje, me një rekord prej 33 fitoresh dhe dy humbjesh. Të dyja disfatat erdhën kundër Deontay Wilder, i cili është gjithashtu një nga boksierët më të mirë të peshave të rënda.

Pasi përfundoi me një rekord prej 343 fitoresh dhe 19 humbjesh dhe kishte ndihmuar Kubën të fitonte një medalje argjendi në Kupën e Botës të Boksit në 2005, Ortiz duhej të largohej nga ishulli për të përmbushur ëndrrën e tij për t’u bërë profesionist.

Kubani u vendos në Miami me trajnerin Dino Spencer dhe u bë profesionist në vitin 2010. Rrënjët e tij kubane u bënë të dukshme shpejt në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa kaq shumë peshë të rëndë mbështeten në fuqinë e tyre për të mposhtur kundërshtarët, Ortiz shfaqi një tru boksi që përputhej me madhësinë dhe forcën e tij.

Fitorja e tij më e mirë deri më tani ishte vitin e kaluar kundër Bryant Jennings, një amerikan që mundi Wladimir Klitschko në fillim të vitit 2015, dhe që e lejoi atë të bëhej kampion i përkohshëm.

Njolla e karrierës së tij

Periudha e tij e parë si kampion i përkohshëm WBA u ndërpre kur steroidi anabolik “Nandrolone” u gjet në një mostër para-luftës të analizuar pas një fitoreje me nokaut në raundin e parë ndaj Lateef Kayode në shtator të vitit 2014.

Sipas Dan Rafael nga ESPN, luftëtarit jo vetëm që iu hoq brezi, por gjithashtu u gjobit me 8,000 dollarë dhe u urdhërua të kryente 15 orë shërbim në komunitet që synonte fëmijët me një mesazh kundër frikësimit.