Athletic Bilbao fiton 3-1 derbin bask kundër Osasuna-s, i vlefshëm për javën e 19-të të La Liga-s, falë një Oihan Sancet në gjendje fantastike.

Futbollisti i datëlindjes 2000 në fakt shënoi një tregolësh me të cilin ekipi i tij fitoi me një përmbysje në fushën e skuadrës nga Pamplona që pas 10 minutash kishte kaluar përpara me Garcian.  Më pas playmakeri përmbysi gjithçka me dy gola në harkun e dhjetë minutave nga 16-25 dhe më pas mori topin e ndeshjes në shtëpi në të 68-ën.

Në ndeshjen tjetër të mbrëmjes, Sevilla fitoi 1-0 në fushën e Cadizit falë golit të Ocampos 58’.

Një sukses që i mundëson klubit andaluzian të forcojë vendin e dytë dhe të kalojë në -5 nga lideri Real Madrid.