Hakan Calhanoglu do të mungojë në ndeshjen e kësaj fundjave në Serie A kundër Fiorentinës për shkak të lëndimit.

Kjo sipas edicionit të sotëm të gazetës me bazë në Milano, Gazzetta dello Sport, të cilët raportojnë se problemi i 29-vjeçarit me një tërheqje muskulare në ijë sigurisht që do të mungojë në ndeshjen e së shtunës dhe se ai do të vlerësohet sot për të parë sa serioz është lëndimi.

Calhanoglu duhej të dilte nga fusha si zëvendësues gjatë pjesës së parë të ndeshjes kualifikuese të EURO 2024 të mbrëmjes së djeshme mes Turqisë dhe Kroacisë.

Sipas Gazzetta, është e sigurt që periudha e rikuperimit do të jetë 2-3 javë dhe kjo do të bëjë që mesfushori të humbasë ndeshjen e parë të Nerazzurrëve pas pushimit ndërkombëtar kundër Fiorentinës dhe atë në datë 4 prill kundër Juventusit për Kupën e Italisë.

Megjithatë, testet mjekësore sot duhet të hedhin dritë se kur saktësisht do të mund të rikthehet turku në aksion.

Trajneri i Interit, Simone Inzaghi, do të mbajë frymën, me shpresën natyrisht që Calhanoglu mund të kthehet në kohë për ndeshjen çerekfinale të Champions League kundër Benfica-s, ndeshja e parë e së cilës është dy javë larg.