Përfunduan 3 ndeshjet e para të ditës në
LaLiga. Almeria mposht Valencian, Betis mundet në shtëpi nga Cadiz, Valladolid barazon me Mallorcan në një ndeshje spektakolare.
Ja rezultatet e pasdites dhe golashënuesit:

Ora 14:00
Valladolid – Mallorca 3-3:
Kike Pérez (33), S. Amallah (68), Monchu (86) / V. Muriqi (53), Manu Morlanes (58), V. Muriqi (90+4 pen)

Ora 16:15
Betis – Cadiz 0-2:
Rubén Alcaraz (53 pen), Chris Ramos (59)

Ora 18:30
Almeria – Valencia 2-1:
Melero (49), S. Babić (58) / Samu Castillejo (61)