Kanë përfunduar 2 ndeshjet e fundit të ditës në kampionatin spanjoll.

Atletico Madrid fiton një ndeshje pa histori kundër Valladolidit, që rrëzohet 3-0 nën goditjet e Alvaro Morata 18’, Antoine Griezmann 23’ dhe Mario Hermoso 28’.

Skuadra e Simeones, për të cilën Memphis Depay debutoi në finale, hidhet kështu në vendin e katërt të renditjes, duke pritur Villarrealin, pas nokautit të pasdites nga Betis.

Nëntëdhjetë e pesë minuta luftime në derbin andaluzian mes Seviljes dhe Cadizit, ku djemtë e Jorge Sampaolit dalin fitues.

Blloku i Cadiz-it bie pikërisht në fund të ndeshjes, në minutën e 88-të, kur Ivan Rakitic thyen barazpeshën nga penalltia dhe e çon përpara Sevillan, e cila fiton kështu tre pikë themelore në luftën për shpëtim dhe për herë të parë këtë sezon jashtë pikave të zonave të nxehta të renditjes.