Ish-lojtari i Valencias, Samuel Lino dhe Memphis Depay shënuan për të zgjidhur një përballje të cilën skuadra e Diego Simeone e kontrolloi.

Fitorja i çoi ata përpara kampiones Barcelona, ​​e katërta, me golavarazh, pasi katalanasit u rrëzuan në një humbje 5-3 në shtëpi të shtunën nga Villarreal.

Atletico bëri një mori rastesh në pjesën e parë, por e gjeti depërtimin vetëm në minutën e fundit. Lino përfundoi klinikisht pasi Antoine Griezmann e gjeti atë me një pasim të shkëlqyer.

Depay shënoi të dytin në minutën e 57-të me një goditje me kokë nga krosimi i Nahuel Molina-s, pasi mesfushori Koke hodhi topin në krahun e djathtë.

Ndërkombëtari holandez Depay për pak sa nuk shënoi një tjetër me një goditje të mrekullueshme mbi një mbrojtës dhe më pas një përpjekje të mbrapshtë zhytjeje që u ul në çatinë e rrjetës.

Simeone la ardhjen e re Arthur Vermeeren në stol pas lëvizjes së tij të fundit nga Royal Antwerp, ndërsa sulmuesi i Juventusit, Moise Kean e shikonte nga kutia presidenciale përpara lëvizjes së tij të afërt në Atletico.

Valencia, e teta, po shijon një sezon solid, por në masë të madhe nuk arriti të shqetësojë nikoqirët në stadiumin Metropolitano.