Në disavantazh pothuajse menjëherë për shkak të golit të Alcacer 16’, Atletico Madrid arriti të rikuperojë dhe të mposhtë Villarrealin.

Correa 40’ shënoi në pjesën e parë për Colchoneros, i ndjekur nga Koke 64’ dhe Joao Felix 74’ në pjesën e dytë.

Skuadra e Simeones kapërcen Getafen dhe kap Sevillan në 43 pikë.