Falë golit të nënshkruar në minutën e 90-të nga Borja Iglesias pas një asisti nga Joaquin, Betis Sevilla mposht 1-0 Deportivo Alavesin në Estadio Mendizorrotza në ndeshjen e parë të javës të nëntë dhe i jep një tjetër pakënaqësi Alaves, i cili pëson humbjen e 7-të në 8 ndeshje.

Ekipi andaluzian fiton tre pikë shumë të rëndësishme, të cilat i çojnë në vendin e 7-të së bashku me FC Barcelonën.

Në ndeshjen tjetër të ditës Espanyol arriti fitoren e tretë të sezonit duke mposhtur Cadizin 2-0. Në fund të pjesës së parë Raul de Tomas 45’ zhbllokoi rezultatin, pastaj në pjesën e dytë Ribaudo 65’ mbylli takimin.

Ekipi nga Barcelona kështu kap Valencian në vendin e dhjetë.