Në shenjën e Kike, Eibar mposht Alaves 3-0. Një tregolësh në 3’, 50’ dhe 59’ për ish-sulmuesin e Middlesbrough, i lindur në vitin 1989, i cili tingëllon si një klithmë lufte për vendasit.

Eibar pas 34 ndeshjesh qëndrojnë të fundit në renditje, por tani në -4 nga Valladolid dhe Elche dhe -5 nga Alaves që kishin një mundësi të jashtëzakonshme të shkëputeshin nga zona e ulët.