Ndeshja në Liga midis Elche dhe Levante përfundon në një barazim, e vlefshme për javën e pestë të kampionatit më të lartë spanjoll.  Vendasit kaluan në epërsi në minutën e 33 -të me Perez, ndërsa Morales barazoi rezultatin në minutën e 55 -të.

Me këtë rezultat, Elche mban kundërshtarët e tyre në distancë, duke qëndruar një pikë para tyre (5 kundër 6).

Fitore për Osasunën në ndeshjen e vlefshme për ditën e pestë të Ligës Spanjolle.  Njerëzit e Jagoba Arrasate mposhtën Alaves 2-0 falë golave ​​të David García 22’ dhe Torres 29’ me penallti.

Me këtë humbje Alaves qëndron në vendin e fundit me 0 pikë, ndërsa Osasuna shkon në vendin e gjashtë me 8 pikë.