Mbaruan dy ndeshjet e para të ditës në Laliga. Fitojnë minimalisht Atletico de Madrid dhe Real Sociedad.

ATLETICO MADRID – ELCHE 1-0

Rezultat maksimal me përpjekje minimale për Atletico Madrid, i cili fitoi 1-0 në shtëpi kundër Elches në stilin e përsosur të Simeones.  Colchoneros në fakt sulmojnë menjëherë dhe kaluan në epërsi në minutën e 39-të me Correa, të shërbyer nga De Paul në boshtin e shkëlqyer gjithë-argjentinas.  Pastaj Atletico administroi avantazhin pa i dhënë Elches shansin për t’iu afruar një barazimi dhe kështu fiton tre pikë të lehta që vlejnë fitoren e dytë në ligë në po aq ndeshje.

REAL SOCIEDAD -VALLECANO 1-0

Një fitore e ngushtë edhe për Real Sociedad: një penallti nga Oyarzabal në minutën e 68 -të është e mjaftueshme për t’i dhënë skuadrës baske një buzëqeshje kundër Rayo Vallecanos.  Klubi San Sebastian arrin kështu të marrë tre pikët e para të Liga 2021/2022, ndërsa skuadra e tretë e Madridit mbetet në zero.  Loja pa emocione të mëdha dhe në përgjithësi e ekuilibruar, e zgjidhur vetëm me një episod: një top i prekur me dorë nga Balliu që nuk lë dyshim për gjyqtarin dhe VAR-in në caktimin e penalltisë vendimtare për vendasit.