Krizë e thellë për Getafe.  Skuadra e Michel mundet në shtëpinë e saj nga Elche (fitorja e parë) dhe pëson humbjen e katërt në katër ndeshje të ligës.

Një gol i Lucas Perez është i mjaftueshëm për mysafirët. Ish -sulmuesi i Arsenalit dhe Deportivo la Coruna, i cili hyri në minutën e 58 -të, vendos ndeshjen me golin e tij në minutën e 69 -të pas një asisti të Mojicas.

Me këtë sukses, duke pritur ndeshjen midis Granadës dhe Betisit, Elche kalon në vendin e 9-të me 5 pikë.