Betis shënon poker në fushën e Espanyolit. Në ndeshjen e vlefshme për javën e 22-të të La Ligës, bardheblertët triumfuan 4-1 falë golave ​​të Borja Iglesias (31’ nga penalltia dhe 53′), Guido Rodriguez (36′) dhe Willian José (76′). Asistim i dyfishtë për një Fekir të egër, me rastin e golit të dytë dhe të fundit andaluzian. Goli i flamurit bardheblu, i cili mbërriti pas vetëm 14 minutash, ishte nga i zakonshmi Raul de Tomas, më pas u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 81-të.

Betis i largohet Atletico Madridit dhe blindon vendin e tretë në renditje me 40 pikë, -5 nga Sevilla dhe -9 nga lideri Real Madrid. Katalanasit në vend të njëmbëdhjetë me 27 pikë.