Real Madridi ka fituar si mysafir i Sevillës me rezultat 1-0 në një ndeshje që prodhoi pak raste.

Mbretërit nuk kishin fituar në tri ndeshjet e fundit në kampionat dhe trajneri Zinedine Zidane ishte në qendër të kritikave.

Pjesa e parë solli shumë pak raste me Real Madridin që i kishte dy të të mira.

Në mesin e pjesës së parë rrezikoi Toni Kroos, ndërsa në fund të saj Karim Benzema, por portieri Bono ishte në vend.

Pjesën e dytë e nisi Sevilla më mirë që rrezikoi me Luke de Jong, por nuk kishte fat ky i fundit.

Goli i vetëm i ndeshjes erdhi në minutën e 55-të, kur një harkim për tokë në zonë i Mendy për Vinicius, nuk arrihet nga ky i fundit, por portieri me një gabim trashanik e qon topin në rrjetë (1-0).

Deri në fund nuk kishte raste dhe gola të tjerë, duke bërë që Real Madridi të marr tri pikë.

Në ndeshjen tjetër Levante shpartallon Levanten.

Levante-Getafe 3-0:
5′ Martí, 17′ Dani Gómez, 57′ de Frutos.

Levante: A.Fernández, S.Postigo, Rúben Vezo, Coke (Cap.), C.Clerc, N.Vukcevic, G.Melero, J. de Frutos, R.Rochina, Dani Gómez, R.Martí. Tr: Paco López
Ndërrime: M.Malsa <-> N.Vukcevic (60′), J.Morales <-> D.Gómez Alcón (60′), S.León <-> R.Martí (76′), J.Miramón <-> J.Andújar Moreno (76′)

Getafe: D.Soria, M.Olivera, Chema Rodríguez, E.Cabaco, A.Nyom, M.Arambarri, Cucho Hernández, D.Dakonam (Cap.), M.Cucurella, Á.Rodríguez, J.Mata. All: José Bordalás
Ndërrime: X.Etxeita <-> J.Mata (23′), E.Ünal <-> J.Hernández Suárez (66′), N.Maksimovic <-> A.Nyom (66′), V.Mollejo <-> M.Olivera (66′)

KV: D.Gómez Alcón, R.Martí, D.Dakonam, Á.Rodríguez, J.Mata, M.Arambarri, A.Nyom, M.Cucurella

KK: Chema Rodríguez (7°), Dakonam (77°)