Rrezikoi humbjen në Sanchez-Pizjuan Sevilla në shtëpi kundër Alaves, por në finale Rakitic heq gështenjat nga zjarri duke firmosur në finale 2-2.  Epërsia e mysafirëve me Laguardia pas vetëm 5′, më pas Ocampos barazoi në 38′ dhe penalltia e Joselu për 2-1 Alaves në fund të pjesës së parë.

Në fund, ish-futbollisti i Barcelonës gjeti golin e barazimit dhe i lejoi andaluzianët të ruajnë pozitën në krye të tabelës, në nivel pikësh me Real Sociedad, por me një ndeshje më shumë se Real Madridi.

Sevilla – Alaves 2-2:
38’ Ocampos, 90’+2’ Rakitic / 5’ Laguardia, 45’+7’ Joselu.