Blerja e fundit e sezonit veror të Mallorca-s, Vedat Muriqi nuk tradhton në ndeshjen e parë me klubin spanjoll, duke shënuar golin vendimtar në fitoren 2-1 ndaj Cadiz-it dhe duke i dhënë tre pikë jetike ishullarëve. Ish-sulmuesi i Lazios shënon golin e fitores nga penalltia, i cili i lejon Maiorca-s të marrë frymë dhe të shkëputë Cadizin nga vendi i katërt i fundit, tashmë në -5 nga shpëtimi.

Fitore me përmbysje për Elçen, e
Cila mundi 3-1 Alaves. Mysafirët përpara në pjesën e parë me Joselu, në pjesën e dytë lëshohet Milla i cili shënon një dygolësh dhe përfundon përmbysjen. Në finale Fideli shënon golin përfundimtar 3-1. Me këtë fitore Alaves ngjitet në 26 pikë dhe vendos një distancë të caktuar nga zona e rënies. Alaves mbetet në vendin e parafundit me 17 pikë.

Rezultatet e plota të pasdites:

Elche – Alaves 3-1:
46’, 58’ Milla, 86’ Chaves / 18’ Joselu

Mallorca – Cadiz 2-1:
20’ pen. Sevilla, 66’ pen. Muriqi / 8’ Alcaraz