Është dita e Yeremi Pinos, i cili për herë të parë në karrierën e tij shënon katër gola dhe shkatërron Espanyolin, duke i dhënë Villarrealit tre pikë të rëndësishme. Anësori spanjoll, pas tre golave në pjesën e parë, e lëshon pokerin në pjesën e dytë, në të cilën shënon edhe Espanyol me Bare, përpara golit të pestë dhe të fundit të Villarrealit me Dian. Falë fitores 5-1, nëndetësja e verdhë kap për momentin Barcelonën, e cila do të zbresë në fushë sonte kundër Athletic Bilbaos.

Villarreal – Espanyol 5-1:
14’, 20’, 45’, 53’ Pino, 86’ Dia / 65’ Bare