Një nga emrat e lidhur me Lazion e Maurizio Sarrit në këto javë merkatoje është ai i Alex Grimaldo (1995), një mbrojtësi të majtë në pronësi të Benfikës.

Konkurrenca për futbollistin e lindur në Spanjë por që ka edhe pasaportën e Portugalisë, po bëhet më e fortë. Në Liga emri i tij është lidhur me Atletico Madridin dhe Barcelonën, edhe nëse ekipi që është më tej përpara në negociatat sot është Shakhtar Donetsk i Roberto De Zerbi.

Siç shkruan Record për ta lënë të shkojë, Benfica nuk do të bjerë nga vlerësimi i 20 milionë eurove.