Gustav Isaksen do të jetë përforcimi i radhës i Lazios në sulm. Aktualisht po zhvillohet shkëmbimi i dokumenteve me Midtjylland për të zyrtarizuar transferimin. U gjet marrëveshja mes klubeve për 10 milionë euro plus 2 bonuse. Një pagë 1.5 milionë euro në sezon për katër vite për futbollistin. Njoftimi zyrtar pritet së shpejti.

Danezii, i lindur në vitin 2001, luan kryesisht si sulmues krahu i djathtë. Ardhja e tij në mënyrë efektive mbyll çdo shpresë të mbetur për Sarri për të qenë në gjendje të ketë Berardin. Pas bisedës së së hënës në mbrëmje me Lotiton, trajneri megjithatë pranoi zgjedhjen e Lotitos për t’u fokusuar në profile më të përballueshme dhe me perspektivë. Lazio gjithashtu ka pasur rastin ta shohë nga afër vitin e kaluar në grupin e Europa League, kur djali shënoi një gol si në ndeshjen e parë ashtu edhe në atë të dytë kundër biancocelesti. Në total, Isaksen shënoi 22 gola dhe 9 asistime në 45 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar.