Me një kosh nga gjysmëdistanca (si i pari në karrierën e tij në Sacramento 20 vjet më parë) në fund të çerekut të tretë.

Ja se si LeBron James shënoi pikët e 35-të dhe 36-të të lojës së tij, duke u ngjitur në 38,388 pikë dhe duke tejkaluar rekordi i të gjitha kohërave i mbajtur nga Kareem Abdul-Jabbar dhe duke u bërë golashënuesi më i mirë në historinë e NBA.

Koshi që pret e gjithë bota mbërrin 10.9 sekonda nga përfundimi i çerekut të tretë të ndeshjes mes Lakers dhe Thunder dhe vjen me një kërcim, duke rënë mbrapsht.

Gjyqtarët ndalojnë menjëherë lojën, LeBron hedh krahët në qiell dhe festimet fillojnë.

Më pas del mikrofoni dhe me Adam Silver dhe Kareem Abdul-Jabbar në krah të tij vijnë fjalët e para, ato të folura në fushë, nga LeBron si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA, të cilat nuk janë të parëndësishme.

Fillimisht falenderoi “tifozët besnikë të Lakers”, por më pas mendoi menjëherë për Kareem Abdul-Jabbar, i cili sapo i kishte dorëzuar topin për ndeshjen:

Të jesh këtu në praninë e tij sonte është një nder për mua. Unë kërkoj nga të gjithë ju të jepni atij një ovacion të këndshëm”, – thotë ai duke iu drejtuar audiencës së L.A.

Më pas, sigurisht që falenderon të gjithë, familjen e tij, nënën Gloria, “gruaja ime e bukur“, Savannah, fëmijët, miqtë, shokët dhe kur është koha për të falënderuar edhe komisionerin, Adam Silver. Me një gjest shumë klas, LeBron James gjithashtu nuk harron ish-numrin 1 të NBA, David Stern, i cili pa një pjesë të madhe të karrierës së tij të zhvilluar dhe kontribuoi për ta bërë ligën atë që është sot.

Nuk mund të mendoja një mënyrë më të mirë për të festuar një arritje të tillë”, – thotë ai.

Dhe pastaj janë vetëm duartrokitje dhe përqafime, me të gjithë nga Magic Johnson te JAY Z. Përpara se të rifillojë lojën, për të përfunduar sfidën me OKC dhe një çerek të katërt për të vazhduar menjëherë të shtojë faqe të reja në legjendën e tij.

Ja 30 të parët:

 • 30° ROBERT PARISH  – 23.334 pikë në karrierë
 • 29° CHARLES BARKLEY  – 23.757 pikë në karrierë
 • 28° RUSSELL WESTBROOK  – 24.098 pikë në karrierë
 • 27° JAMES HARDEN  – 24.221 pikë në karrierë
 • 26° ALLEN IVERSON  – 24.368 pikë në karrierë
 • 25° RAY ALLEN  – 24.505 pikë në karrierë
 • 24° PATRICK EWING  – 24.815 pikë në karrierë
 • 23° JERRY WEST  – 25.192 pikë në karrierë
 • 22° REGGIE MILLER  – 25.279 pikë në karrierë
 • 21° ALEX ENGLISH  – 25.613 pikë në karrierë
 • 20° VINCE CARTER  – 25.728 pikë në karrierë
 • 19° KEVIN GARNETT  – 26.071 pikë në karrierë
 • 18° JOHN HAVLICEK  – 26.395 pikë në karrierë
 • 17° PAUL PIERCE  – 26.397 pikë në karrierë
 • 16° TIM DUNCAN  – 26.496 pikë në karrierë
 • 15° DOMINIQUE WILKINS  – 26.668 pikë në karrierë
 • 14° KEVIN DURANT  – 26.684 pikë në karrierë
 • 13° OSCAR ROBERTSON  – 26.710 pikë në karrierë
 • 12° HAKEEM OLAJUWON  – 26.946 pikë në karrierë
 • 11° ELVIN HAYES  – 27.313 pikë në karrierë
 • 10° MOSES MALONE  – 27.409 pikë në karrierë
 • 9° CARMELO ANTHONY  – 28.289 pikë në karrierë
 • 8° SHAQUILLE O’NEAL  – 28.596 pikë në karrierë
 • 7° WILT CHAMBERLAIN  – 31.419 pikë në karrierë
 • 6° DIRK NOWITZKI  – 31.560 pikë në karrierë
 • 5° MICHAEL JORDAN  – 32.292 pikë në karrierë
 • 4° KOBE BRYANT  – 33.643 pikë në karrierë
 • 3° KARL MALONE  – 36.928 pikë në karrierë
 • 2° KAREEM ABDUL-JABBAR  – 38.387 pikë në karrierë
 • 1° LEBRON JAMES  – 38.390 pikë në karrierë