Leeds United është duke finalizuar negociatën me Red Bull Salzburg për një marrëveshje prej 8.5 milionë stërlinash (10 milionë euro) për mbrojtësin e djathtë Rasmus Kristensen (1997).

Futbollisti i përfaqësueses së Danimarkës dëshiron të bashkohet me Leeds pavarësisht interesimit nga Brentford dhe Borussia Dortmund dhe ka rënë dakord të lidhet me ish-trajnerin e tij Jesse Marsch në pritje që klubet të bien dakord për tarifën.

Leeds bëri ofertën e tyre të hapjes në fillim të kësaj jave dhe bisedimet kanë avancuar shpejt, me marrëdhënien e Kristensen me ish-trajnerin Marsch që rezulton të jetë një faktor vendimtar.

Kristensen 187 cm i gjatë është një mbrojtës i palodhur, me energji të lartë, i cili gjithashtu mund të luajë në mesfushë dhe ka një sy për golin.

Ai pritej të bashkohej me Borussia Dortmundin përpara se Brentford dhe më pas Leeds të shprehte interes, dhe ka vendosur të bashkohet me këtë të fundit pasi ata synojnë të përmirësojnë një sezon të dytë zhgënjyes në Premier League.