Përfundon futbolli i Dani Olmos 2023, tashmë është zyrtare. Spanjolli, i cili ishte rikthyer nga një dëmtim në gju që e kishte mbajtur të padisponueshëm për një muaj, pësoi një rikthim. Gjatë fundjavës, mesfushori sulmues hyri në lojë gjatë ndeshjes kundër Këlnit, por duhej të zëvendësohej pas vetëm 7 minutash.

Më poshtë deklarata e Leipzig për gjendjen e lojtarit:
Dani Olmo iu nënshtrua një operacioni të suksesshëm pas ndrydhjes së artikolacionit të tij akromioklavikular gjatë ndeshjes së Bundesligës kundër Këlnit dhe është mirë”.

Lojtari pritet të vazhdojë rehabilitimin në Spanjë dhe të kthehet në fushën e blertë në vitin 2024.