Me Atalantën që akoma nuk ka pranuar për të lënë Duvan Zapatën të shkojë, Interi thuhet se po e përqendron fokusin tek sulmuesi i Wolfsburgut, Wout Weghorst (1992).

Edin Dzeko tashmë është sjellë praktikisht falas nga Roma, por nuk është i mjaftueshëm për të zëvendësuar Romelu Lukaku.

Zgjedhja e parë ishte Duvan Zapata dhe La Repubblica sugjerojnë se ai ka rënë dakord me kushtet personale me një pagë 3.5 milionë euro në vit (4 me bonuset), por Atalanta nuk do ta lërë të shkojë pa një zëvendësues të përshtatshëm.

Tani Sky Sport Italia këmbëngul se Interi është kthyer në një objektiv të ri, qendërsulmuesi i Wolfsburg, Weghorst.

Ai sapo mbushi 29 vjeç këtë muaj dhe ka 10 paraqitje për Holandën, duke shënuar 2 gola.

Kontrata e tij zgjat deri në qershor 2023 dhe eksperti i transferimit Gianluca Di Marzio pretendon se një marrëveshje mund të bëhet për aq pak sa 15-20 milionë euro.

Kjo është afërsisht gjysma e asaj që do të kushtonte Duvan Zapata ose sulmuesi i Lazios, Joaquin Correa.

Weghorst u largua nga Holanda dhe AZ Alkmaar në 2018 për në Wolfsburg dhe tashmë ka gjetur rrjetën 2 herë në 2 ndeshje deri më tani këtë sezon.

Sezonin e kaluar, ai shënoi 25 gola me 9 asistie në 41 ndeshje.