Një sukses shumë i rëndësishëm sa i përket shpëtimit për Elçen, e cila duke mposhtur Cadizin u ngjit në pozitën e gjashtëmbëdhjetë të Ligës:

Fideli zhbllokon sfidën, ndërsa në pjesën e dytë agresiviteti i vendasve shpërblehet sërish, me Tete Morente që shënon 2- 0. Goli i Fernandez dhe treshi i Josanit nuk e ndryshojnë ekuilibrin e sfidës.

Në takimin tjetër Rayo Vallecano mposht me rezultat minimal Espanyolin me autogolin e Cabreras.

Rayo Vallecano – Espanyol 1-0:
64’ aut. Cabrera

Elche – Cadiz 3-1:
13’ pen. Chaves, 75’ Morente, 90’+3’ Josan / 90’+1’ Fernandes.