Përfunduan 6 ndeshjet e para të ditës në Ligue 1. Fitojnë Lyon, Auxerre dhe Toulouse, barazon Monaco
Ja rezultatet e pasdites dhe golashënuesit:

Lyon – Rennes 3-1
C. Tolisso (60), A. Lacazette (68), B. Barcola (79) / A. Gouiri (11)

Ajaccio – Auxerre 0-3
B. Touré (3), Nuno da Costa (6), M. Alphonse (45+2 autg)

Montpellier – Toulouse 1-2
E. Wahi (88) / T. Dallinga (31), F. Chaïbi (85)

Reims – Brest 1-1
F. Balogun (90+1 pen) / P. Lees-Melou (6)

Troyes – Clermont 0-2
M. Cham (27), J. Gastien (30)

Nantes – Monaco 2-2
Mostafa Mohamed (65), L. Blas (78) / A. Disasi (21), E. Matazo (30)