Faktori Galtier.  Nice ëndërron bukur dhe pushton fushën e kampionëve të Lille me një 4-0 të bujshme.  Nuk mund të kishte një kthim më të mirë për trajnerin e Marsejës, arkitekti i vërtetë i triumfit të jashtëzakonshëm të Les Dogues në Ligën e fundit 1.

Rossonerët dominuan dhe mbyllën lojërat brenda 5 minutash, falë dy golave të shpejtë të nënshkruar nga Dolberg 1’ dhe Boudaoui 5’.

Në fundin e pjesës së parë vjen goli i tretë nga Gouiri 45’ me penallti. Në pjesën e dytë akoma Dolberg 64’ shënon poker.

Një mësim nga mjeshtri për ekipin e tij të vjetër: Gourvennec do të ketë shumë për të menduar pas kësaj humbjeje.