Lens vazhdon ndjekjen ndaj PSG-së në krye të Ligue 1. Në ndeshjen e parë të javës së 30-të të kampionatit, skuadra e Franck Haise mundi Strasburgun 2-1 falë golave ​​​të Frankowski në minutën e 11-të dhe Medinës në minutën e 64-t.  Goli i flamurit për miqtë u shënua nga Kevin Gameiro në minutën e 85-të.

Me këtë sukses, Lens ngrihet në vendin e dytë me 63 pikë, -3 nga PSG, ndërsa Strasburgu mbetet në vendin e 16-të me 26 pikë në të njëjtin nivel me Auxerre, i cili në rast të një rezultat pozitiv ndaj Ajaccio do të mund t’i kalojë në renditje më të dielën.