Lyon nuk e dështoi misionin dhe mposhti Lorientin fatkeq në ndeshjen e javës së 36-të të Ligue 1.

Ekipi i Garcia fitoi 4-1 dhe u zhvendos në pozitën e tretë në renditje, duke kaluar përkohësisht Monakon i cili do të angazhohet nesër kundër Reims.

E gjitha ndodh në pjesën e dytë: Aouar hap klojën në 53’, Paquetà 65’ dyfishon, pastaj Bruno Guimaraes nënshkruan një dygolësh në 71’ pen dhe 77’.

Goli i nderit i Monconduit 83’ të mysafirëve nuk e lehtëson situatën në renditje, e cila është gjithnjë e më e rrezikshme pas suksesit të Nantes, tani vetëm 1 pikë larg.