Sukses jashtë fushe për Marsejën që fitoi sonte 2-0Lens. Fitorja u arrit goli i shënuar në 34′ nga Payet nga penallti dhe ai i shënuar në 77′ nga Bakambu.

Me këtë rezultat, OM kalon në vendin e dytë me 40 pikë ose -10 nga liderët Paris Saint-Germain, ndërsa Lens mbeti në vendin e shtatë me 33 pikë.

Lens – Marseille 0-2:   
34’ pen Payet, 77’ Bakambu